صاف کردن مو

صاف کردن مو (ابریشم سازی) با مواد بازسازی کننده و تفاوت آن با کراتینه مو

گاهی اوقات مو مقداری از پروتئین معمول خود را از دست می‌دهد و بسیار شکننده می‌شود. چنین اتفاقی باعث می‌شود که موها وز شوند و شادابی و درخشانی خود را از دست بدهند برای جبران پروتئینِ از دست رفته مو، از کراتین و روش های صاف کردن مو استفاده می‌شود.

کراتین، پروتئینی است که به صورت طبیعی در مو وجود دارد که باعث درخشش، شادابی و بدون وز بودن موها می‌شود. موهای آسیب دیده مقدار زیادی از این پروتئین را از دست داده‌اند و برای احیاء آن می‌بایست این مقدار از دست رفته‌­ی پروتئین، به موها باز گردانده شود که به این روش کراتینه مو گفته می­شود.

ابریشم تراپی مو

ابریشم تراپی مو یا ابریشم سازی مو معمولا به عنوان یک درمان مکمل کراتینه مو برای موهای آسیب دیده استفاده می شود و ساختار مو را بازسازی کرده و موهایتان را نرم و ابریشمی می کند.

ابریشم سازی یا ابریشم تراپی مو دلایل مختلفی دارد. این روش به ترمیم ساختار موهای آسیب‌دیده و وز کمک می‌کند و موهایی سالم و شاداب خواهید داشت.

این متد موها را به طور دائمی صاف می‌کند و دیگر نیازی به استفاده از اتو مو و سایر ابزارهای حرارتی برای صاف کردن موها نیست.

همچنین باعث افزایش درخشش و لطافت موها می‌شود. بعد از ابریشم‌سازی مو، موها به راحتی حالت می‌گیرند و می‌توانید مدل موهای دلخواه خود را به راحتی ایجاد کنید.

همانطور که قبلا اشاره شد، ابریشم تراپی مو یک روش مکمل است و  برای صاف و نرم تر کردن موهای بسیار آسیب دیده بعد از کراتینه مو استفاده می شود.

کراتینه مو یکی از تکنیک­های اصلی احیا و بازسازی موهاست که بر حسب مواد استفاده شده می­تواند 40 – 80 درصد باعث صاف شدن موهای آسیب دیده شود.

ماندگاری کراتینه مو بین 6 – 9 ماه است ولی ابریشم تراپی مو  مانند روش ریباندینگ دائمی است.

ابریشم سازی مو روی موهای سالم و طبیعی یا ترمیم شده انجام می شود ولی کراتینه مو برای ترمیم موهای آسیب دیده است و موی طبیعی نیازی به کراتینه ندارد.

تفاوت روش های صاف کردن مو

برای کراتینه مو سعی می شود با مولکول­های کراتین موجود در شامپوهای کراتین تراپی، موهای آسیب دیده را تغذیه نمایند تا تارهای مو ترمیم شوند ولی در ابریشم تراپی هدف ترمیم پیوندهای شکسته بین اسیدهای آمینه در ساقه مو است که منجر به تغییر در ساختار شیمیایی و بافت مو شده و به موها حالتی ابریشمی می­دهد.

در کراتینه مو از حرارت بالا و فرمالدئید برای نفوذ کراتین به داخل کوتیکول­های مو و ایجاد پیوند بین آن­ها استفاده می­شود ولی در ابریشم سازی نیازی به این کار وجود ندارد.

تقریبا بعد از 15 روز از کراتینه مو  میتوانید موها را رنگ یا دکلره کنید ولی توصیه می­شود از رنگ­های بدون آمونیاک استفاده شود ولی بعد از ابریشم سازی توصیه می شود به این سرعت از مواد شیمیایی روی مو استفاده نکنید.

بعد از کراتینه مو می­توانید  موها را با سشوار حالت بدهید یا فر کنید ولی بعد از ابریشم سازی موها همیشه صاف و لخت باقی می مانند و دیگر حالت نمی­گیرند.

بعد از کراتینه هر بار بعد از حمام برای فعال شدن ملکولهای کراتین باید موها را به کمک سشوار حرارت بدهید ولی بعد از ابریشم سازی نیازی به این کار نیست.

تفاوت ابریشم سازی و کراتینه مو در یک نگاه
ویژگیابریشم‌سازیکراتینه
هدفصافی و درخشندگی مواحیا و صافی مو
موادپروتئین ابریشم، سرامید، نشاسته گندم، پروتئین گندم، روغن نارگیل، روغن آووکادو، روغن زیتون، پانتنول و ویتامین Eکراتین
ماندگاریدائمی (تا زمان رشد ریشه مو)موقت (حدود ۶ ماه)
آسیب به موکممتوسط
مناسب برایموهای وز و آسیب‌دیدهموهای وز، مجعد، فر و آسیب‌دیده
هزینهبالامتوسط
نیاز به مراقبتمتوسطبالا
زمان انجام۲ تا 4 ساعت4 تا 8 ساعت

نکات مهمی که بهتر است در صاف کردن مو ها در نظر بگیرید:

  • ابریشم‌سازی می‌تواند به عنوان مکمل کراتینه استفاده شود
  • انتخاب روش مناسب به نوع موها و نیاز شما بستگی دارد
  • قبل از انجام هر دو روش، حتماً با یک متخصص مو مشورت کنید

با توجه به توضیحاتی که در خصوص روش­های ابریشم سازی و کراتینه مو داده شد، پیشنهاد و انتخاب ما، انجام کراتینه مو می­باشد چون هم به لحاظ هزینه مقرون به صرفه­تر هست برای کلاینت و هم اینکه مزایای بیشتری نسبت به ابریشم سازی دارد که مهمترین آن فرم پذیری موهای شما عزیزان بعد از انجام کراتینه می­باشد.

البته سلیقه و نیاز مشتری در اولویت تصمیم گیری و انتخاب بهترین روش قرار داد.